facebook twitter instagram google-plus pinterest linkedin search heart chat eye trending-up clock font keyboard_arrow_up
M. Tekin Koçkar Öğretim Görevlisi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  1. Anasayfa >
  2. At Irkları >
  3. Westphalien Atı (Almanya)
M. Tekin KOÇKAR
2 Dakika Okuma Süresi
+ -

Westphalien Atı (Almanya)

Westphalien (Alm: Westfalen) binicilikte ve atlı sporlarda kullanılan birçok ılıkkanlı türlerde olduğu gibi resmi hara kayıtları olmadığından bir safkan değildir. Almanya'daki Warrendorf Eyalet Harası'nda Thoroughbred ve Hanoverian atlarının yanısıra Westphalien aygırları da bulunmaktadır. Bu bölgede doğan ve kayıtlı bir kısraktan olan atlara Westphalien denir. 1970'li yıllarda dünyadaki en iyi yarışma atlarından biri olarak tanınmaya başlanmıştır. Türün oldukça uzak bir geçmişi vardır. Westphalien Yetiştiricileri Birliği 1826'da kurulmuştur. Bu yüzyılda Westphalien aygırları başarılı komşusu Hanoverian kısrakları ile çiftleştirildi. Bu iki tür birbirlerine oldukça benzer özellikler taşısa da Westphalien daha ağır ve iri bir cinstir.

Wesfalen -roh_magic_3 (sportpferde-brings

Fotoğraf 1: Westphalian Atı “Roh Magic"

Batı Almanya Tarım Bakanlığı'nın sahip olduğu harada türü iyileştirmek için çalışmalar yapıldı. Aygırlar pedigree, anatomi, karakter ve biniş testlerinden geçtikten sonra çekilebilirdi [1].

Westfalen -Peking v

Fotoğraf 2: Westphalien Atı “Peking v. Polytraum”

Potansiyel Westphalien aygırları 3,5 yaşında kuvvet testine, 4 yaşında ise biniş yetenekleri ve binicisiz engel atlama testine, 4,5 yaşında ise binicili engel atlama, dressage ve veteriner testine tabi tutulmaktadır. Bu testler sırasında mizaç, karakter, yapılanma, çalışma hevesi, binicilik yetenekleri, atlama yetenekleri, çalışma stili ve genel verimlilik puanlanmakta ve her ata eğitim puanı verilmektedir. Çoğunlukla 152–162cm. uzunluğunda olup ayrık gözleri, vücuda uyumlu güzel biçimli boynu vardır. Sağrıları kuvvetlidir, bazıları inanılmaz birer engel atlama ve dressage atıdır. Biniciliğin diğer alanlarında da kullanılmaktadır.

Westfalien -Aveger (comons

Fotoğraf 3: Westphalien Atı “Aveger”

Fotoğraf 3: Westphalien Atı “Emporio”


KAYNAKLAR

http://www.westfalenpferde.de/en/

https://www.westfalenhorse.org/


FOTOĞRAFLAR

1. http://www.fredadamsphoto.blogspot.com

2. http://www.sportpferde-brings.de

3. http://www.img.fotocommunity.com

4. http://www.westfalenpferde.de/en/[1] http://en.wikipedia.org