facebook twitter instagram google-plus pinterest linkedin search heart chat eye trending-up clock font keyboard_arrow_up
M. Tekin Koçkar Öğretim Görevlisi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  1. Anasayfa >
  2. At Irkları >
  3. Welsh & Cob Pony (Galler Bölgesi Atları)
M. Tekin KOÇKAR
4 Dakika Okuma Süresi
+ -

Welsh & Cob Pony (Galler Bölgesi Atları)

Welsh Pony atları İngiltere’nin Galler (Wales) bölgesinde yetiştirilen bir pony atıdır. 1901 yılında İngilterede kurulan Welsh ve Cob Pony Atları Derneği (Welsh Pony and Cob Society) ile 1907 yılında kurulan Amerika Welsh Pony ve Cob Derneği (Welsh Pony and Cob Society of America – WPCSA) tüm atların aygır kayıtlarını tutmaktadırlar. 

Fotoğraf 1: Welsh Pony - Section B

İlk olarak bu atı antik İngiltere halkı olan Celtic (Keltler)’lerin evcilleştirdiği bilinmektedir. Bölgede sert doğa koşullarının ve sınırlı yiyecek kaynaklarının bulunması, bu küçük dağ atının dayanıklılığını arttırmıştır. Haçlı seferleri sırasında Haçlı ordularının dönüşlerinde getirdikleri atlar sayesinde Arap kanı da karışan bu küçük dağ atları Ortaçağda da bölgede en çok kullanılan atlardan birisiydi. Geçen süre içerisinde Arap, Hackney ve 1950’li yıllardan sonra Thoroughbred atlarının kanları da eklenen Galler bölgesinin bu şirin ve çok iyi karaktere sahip olan atı dört ayrı biçim almıştır. 

Birinci cins Welsh Mountain Pony – Galler Dağ Pony’si (Section A) olarak adlandırılmaktadır. 122cm. cidago yüksekliğini geçmeyen bu cins Pony Club’larda en çok aranan atlardandır. Gal bölgesinde zorlu doğa koşullarında yetişen Welsh Mountain, çok iyi huylu ve çocuklar için mükemmel bir biniş sağlayan vücut yapısı ile dünyada binicilik sporlarında ve eğlenceli araba koşumunda en çok kullanılan atlardandır.

İri gözleri ile Arap etkisine girmemiş yuvarlak bir baş, iri kemik yapısı kısa bir sırtı ve düzgün bacakları vardır.

İkinci cins Welsh Pony – Galler Pony’si (Section B), Welsh Pony özelliklerinin tümünü taşımaktadır. Cidago yüksekliği 137cm. dir. Özellikle Harness (Araba Sürüşü) yarışlarında ve Pony Clup’larda çokça kullanılır. Son derece uyumlu bir vücut yapısı vardır. Pony Club Show Jumping yarışlarında üst düzey performansıyla en çok aranan attır.

Üçüncü cins Welsh Cob Pony olarak (Section C) adlandırılır. Cidago yüksekliği 137cm. yi geçmez. Binicilik sporlarında üst düzey rekabeti kaldırabilen çok dirençli, güçlü, sakin ve uyumlu bir attır. Çocuklar için rekabetçi bir yarışma ortamını kolaylıkla sağlayabilir.

Bu cinsin en önemli özelliklerinden biri ipeksi bir deriye sahip olmasıdır. Uzun sağrısı, koyu renkli ortalama büyüklükteki gözleri, sert toynakları, derin göğüs yapısı ve güçlü bacakları vardır (Hendricks, 1995).

Dördüncü cins Welsh Cob (Section D) olarak adlandırılır. Cidagolarında belirleyici bir yükseklik yoktur. Çeşitli uzmanlarca “Dünyanın en iyi binicilik ve sürücülük hayvanı” olarak adlandırılır. Güçlü, dayanıklı ve çok çeviktir. Harika bir temperamenti vardır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için tüm binicilik sporlarında rahatlıkla kullanılabilir. Çalışmadıkları zaman oldukça şımarık olurlar [1].

Düzgün bir kafa yapıları, küçük dik kulakları, yuvarlak sağrısı, kısa sırtı, güçlü bacakları ve sert toynakları vardır. Aygırlarında boyun, başa doğru hafif bir eğrilik gösterir.

Çok iyi bir Harness Driving (Araba sürüşü) hayvanıdır. Uluslararası Binicilik Federasyonu - Fédération Équestre Internationale (FEI)’nin en çok üzerinde durduğu at ırklarından birisidir. Bu nedenle Binicilik sporlarında (Dressage, Show Jumping, Eventig, Endurance v.b.) ve avcılıkda çokça kullanılırlar.

Welsh Atları günümüzde Morgan atı, Welara atı gibi birçok Pony at ırklarının geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Günümüzde Galler Bölgesinde Snowdonia’da bulunan Carneddau dağlarında 180 – 200 atlık küçük bir Welsh yılkısının da bulunduğu bilinmektedir.

Welsh Section D (flickr

Fotoğraf 2: Welsh Pony, Section D


KAYNAKLAR

http://wpcs.uk.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Welsh_Pony_and_Co

http://www.wpcsoa.com.au

https://wpcsamembers.com

http://welshponyandcob.org/


FOTOĞRAFLAR

1. http://www.theequinest.com

2. http://www.flickr.com[1] http://www.wpcs.uk.com, http://www.welshpony.org