facebook twitter instagram google-plus pinterest linkedin search heart chat eye trending-up clock font keyboard_arrow_up
M. Tekin Koçkar Öğretim Görevlisi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  1. Anasayfa >
  2. At Irkları >
  3. Baluchi Atı (Belucistan, Pakistan)
M. Tekin KOÇKAR
2 Dakika Okuma Süresi
+ -

Baluchi Atı (Belucistan, Pakistan)

Baluchi atı, Bugünkü Batı Afganistan ve Kuzey Pakistan’nın bir bölümünü kapsayan Belucistan’ın bazı bölgelerinde, Sind Bölgesi yerleşiminde ve Bahalwalpur, Dera Ghazi Khan, Muzaffargarh ve Multan’daki Penjab bölgesi yerleşiminde bulunur. Renkleri, doru, kestane ve gri olarak değişir. Keyif sürüşü, Tent Pegging [1] ve Tonga’ları[2] çekmekte kullanılır. Orta boyutlu, düzgün kafalı, uzun boyunlu, birbirine değen sivri kulak uçları olan, bacakları düzgün ve güçlü atlardır. Pakistan’da atların çoğu yapıca hafif ve pony’lerden biraz büyüktür. Hindistan’ın Kathiawari bölgesindeki Baluchi atlarının kulakları çok içe dönüktür. 

Baluchi1

Fotoğraf 1: Baluchi atı

Bazı bilim adamlarına göre Baluchi atının Batı Afrika Barb’ıyla, Beledougou ya da Banamba olarak bilinen Mali atları üzerinden akraba olduğunu sanılmaktadır (Hendricks, 1995).

Fotoğraf 2: Baluchi atı – Belucistan, Pakistan


KAYNAKLAR

HENDRICKS, Bonnie L. (1995). International Encyclopedia of Horse Breeds, University of Oklahoma Press, Norman.

http://www.horsebreedspictures.com/baluchi-horse.asp

http://www.cosmosmith.com/horse_baluchi.asp

http://www.theequinest.com/breeds/baluchi-horse/


FOTOĞRAFLAR

1. http://www.ansi.okstate.edu

2. http://www.theequinest.com

3. http://www.tunturisusi.com/hevoset/baluchinhevonen.htm[1] Daha çok Hindistan ve Pakistan gibi Güney Asya ülkelerinde kılıç ve mızrak gibi silahları yerdeki bir tahta parçasına saplamaya dayalı atlı bir spor dalı (Bkz: Tent Pegging Oyunu)

[2] Tütün balyalarına verilen ad.